Edukacja

Działalność edukacyjna jest od początku bardzo istotnym wymiarem naszej aktywności – przez 25 lat istnienia FLORIPARI nie straciliśmy poczucia misji w popularyzowaniu muzyki dawnej,zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”

Koncerty edukacyjne –to żywe lekcje muzyki, przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. Podczas koncertu opowiadamy o muzyce i kulturze dawnych wieków, prezentujemy instrumenty, kroki taneczne, elementy dworskiej etykiety; zapraszamy uczestników do wspólnego śpiewania, pozwalamy spróbować gry na wybranych instrumentach.

Koncerty z udziałem instrumentalistów / instrumentalistów oraz solistki-sopranistki / instrumentalistów, solistki oraz tancerzy. Wybrane tytuły:

Jak to na królewskim dworze bywało

Kindersztuba – a co to takiego?

Farfurka królowej Bony

Końskie włosie, krucze pióra i baranie kiszki, czyli opowieści o dawnych instrumentach

Doświadczenie w prowadzeniu koncertów edukacyjnych zdobyliśmy m.in. wielokrotnie współpracując z Działem Edukacji Filharmonii Krakowskiej oraz podczas własnych inicjatyw edukacyjnych we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa -Oddziałem Celestat.

Czas trwania koncertu: 45-60 min.

Koncerty gordonowskie – przeznaczone dla dzieci w wieku od 0-2, 2-4, 4-6 lat, rodziców i kobiet w ciąży, dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora, Aleksandra Tomczyka w oparciu o metodę prof. E. E. Gordona – muzyka jazzowego, psychologa muzyki, nauczyciela akademickiego i twórcy własnej teorii uczenia się muzyki, tzw. Metody Gordona.

Koncert gordonowski to żywa muzyka i zabawy muzyczne prowadzone praktycznie bez słów,dydaktyczne śpiewanki i rytmiczanki, którym towarzyszy ruch i swobodny taniec. Dzięki zabawie dzieci poznają świat muzyki i dźwięków tak,jak poznają swój język ojczysty (audiacja), przebywają wśród innych dzieci,rozwijają się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie poprzez muzykę, ruch i kontakt z rówieśnikami.

Ważne, by dziecko było z rodzicem(ami) bądź bliską mu osobą – rodzice obowiązkowo włączają się w aktywność prowadzących i dzieci.

W ostatnich latach koncerty gordonowskie wykonywaliśmy m.in. dla Smykofonii w Warszawie, na festiwalu Strefa Ciszy – Royal Łazienki Music Festival w Łazienkach Królewskich oraz podczas „Szalonych Dni Muzyki” w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Czas trwania koncertu: maks. 60 min.

Warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży, zespołów wokalnych i chóralnych – zarówno zawodowych, jak i amatorskich. Uczymy śpiewu (emisja głosu), pomagamy w opanowaniu konkretnego, wybranego repertuaru muzycznego (np. Cantigas de Santa Maria w języku polskim), uczymy grać na wybranych instrumentach muzycznych.

Warsztaty muzyczne mogą kończyć się wspólnym koncertem: naszym oraz uczestników.

Są wśród nas, czyli dodatkowe kwalifikacje muzyków FLORIPARI

Joanna Trafas –muzykolog, tłumacz języka angielskiego, prelegentka Działu Edukacji Filharmonii Krakowskiej

Maria Klich – prowadzi zajęcia z emisji głosu w ramach Podyplomowych Studiów z Monodii Liturgicznej (Uniwersytet Papieski -UPJPII); uczy także emisji głosu oraz kształcenia słuchu w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

Violetta Szopa-Tomczyk – certyfikowany nauczyciel śpiewu metodą SLS (Speech Level Singing, m.in. współpracując z ogólnopolskim studio wokalnym Voice & Moreoraz prowadząc własną pracownię głosu NaGłos)

Aleksander Tomczyk –multiinstrumentalista i wykwalifikowany instruktor gordonowski, nauczyciel gordonowskiego i autorskiego solfeżu

Mateusz Kowalski – wieloletni kierownik artystyczny wokalnego Zespołu Muzyki Dawnej PERFUGIUM