Maria Klich


sopran, lira korbowa

Pochodzi z Poznania, gdzie ukończyła Akademię Muzyczną (fortepian). Studia kontynuowała na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Conservatoire National de Region w Lyonie (śpiew solowy). Swoje umiejętności doskonaliła podczas rocznego stypendium na Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie oraz na licznych kursach mistrzowskich. Ukończyła Podyplomowe Studia z Monodii Liturgicznej (UPJP2, Kraków) oraz MAS Renaissance Polyphony Performance (Conservatorio della Svizzera Italiana, Lugano).

Z zespołem FLORIPARI Muzycy Wawelscy związana jest od 2010 roku. Współpracuje również z zespołem FLORES ROSARUM, specjalizującym się w monodii liturgicznej oraz w śpiewach św. Hildegardy z Bingen, z którym nagrała dwie płyty, a także z zespołami: Cracow Singers, Trinus Ensemble, a od niedawna Capella Marialis.
Występowała na licznych festiwalach muzyki dawnej w kraju i za granicą (Muzyka w Starym
Krakowie, Cracovia Sacra, Musica Divina, Banchetto Musicale, Fide et Amore, Organy Plus+, Ucho Igielne, Kromer Biecz Festival, Radix Poloniae, Via Mediaeval, Gaude Mater, Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej, Czarnoleski Festiwal Sztuk). Jako lirniczka współpracuje z Filharmonią Krakowską, ze śpiewakami tradycyjnymi oraz zespołami muzyki dawnej. Wielokrotnie brała udział w warsztatach lirniczych oraz nagraniach.
Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną. W latach 2016-2020 uczyła emisji głosu w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Obecnie prowadzi zajęcia z emisji głosu w Instytucie Muzyki Kościelnej, a także na Podyplomowych Studiach z Monodii Liturgicznej (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie).