Aleksander Tomczyk


kierownictwo artystyczne

renesansowe i barokowe instrumenty dęte, dawne instrumenty perkusyjne

Aleksander Tomczyk; (ur. 1971 w Bielsku-Białej) – oboista, kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI z Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie; absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w kl. oboju prof. J. Kotyczki (1995). Stypendysta DISS Dartington’93, ’94, ’95 (ostatnie dla wszystkich członków zespołu Floripari SMC – rekomendacja Anthony Rooley) w Anglii, gdzie miał możliwość partycypowania w kursach mistrzowskich u Paula Goodwina. W 1995 otrzymał również grant The David Reichenberg Trust z Londynu (przeznaczony na zakup instrumentów historycznych). Od momentu powstania zespołu Floripari SMC (dawniej Studium Musicae Cracoviense) w roku 1994 jest jego członkiem, a od 1995 kieruje nieprzerwanie zespołem. Pomysłodawca i współtwórca Polskiej Orkiestry Barokowej (1997). W 1998 dzięki stypendium instytucji afiliacyjnej Królewskiego Konserwatorium w Amsterdamie brał udział w kursie mistrzowskim u prof. Alfredo Bernardiniego.

Wraz z zespołem od 2006. pracuje nad źródłami Kancjonału Braci Polskich (1625) i Kapeli Rakowskiej (pocz. XVII w.). Efektem pracy jest m.in. album CD „Muzyklia Rakowskie. Kto ma uszy, niechaj słucha”.

Występował (z zespołem) w wielu krajach europejskich i pozaeuropejskich; również przed koronowanymi głowami (Królowa Szwecji, Książę Monako, Król Malezji). W 2016., na zamówienie oo. Dominikanów z okazji 800-lecia istnienia Zakonu, wspólnie z zespołem przygotował śpiewnik i nagranie CD Cantigas de Santa Maria Alfonsa X el Sabio (XIII w.) w przekładzie na język polski.

Od 2012 instruktor i propagator techniki Gordona (umuzykalnianie niemowląt i dzieci wg techniki prof. E. E. Gordona) – zajęcia i koncerty gordonowskie (Kraków, Katowice, Warszawa).

Współtwórca i współzałożyciel Bożego Młyna (bozymlyn.pl), lokalnej inicjatywy integracyjnej przy parafii św. Jana Kantego w Bronowicach dla społeczności dzielnicy i nie tylko, nagrodzonej w 2017. przez ks. abpa Marka Jędraszewskiego statuetką Iskra Miłosierdzia „Młodość – projekt życia”.

Ponadto: Animator kultury. Konferansjer. Wodzirej. Społecznik. Konserwatysta. Miłośnik swojego ojczystego kraju.

Nauczyciel klasycznego, gordonowskiego i autorskiego solfeżu oraz zasad muzyki.Prowadzi również zajęcia kindersztuby i savoir-vivre’u dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zainteresowania i hobby: historia, polityka, awiacja (szybownictwo), podróże, gry planszowe, ortografia, kwerendy – polskie muzykalia-archiwalia dawnych wieków, OZE (odnawialne źródła energii), technika Gordona.

Wolontariat: współprowadzenie księgowości w Katolickim Stowarzyszeniu Oświatowym w Bielsku-Białej na rzecz Przedszkola Katolickiego (2002-2004)