Joanna Trafas


sopran

Krakowianka, absolwentka Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie I. Jasińskiej-Buszewicz (2008)

  • dyplom z wyróżnieniem) oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (magisterium w 2006). Zainteresowania muzykologiczne oraz elastyczna technika wokalna spowodowały, że z upodobaniem wykonuje bardzo zróżnicowany repertuar

  • od średniowiecznych pieśni po musical, zawsze szukając w muzyce tego co niezmiennie ludzkie, ponadczasowe.

Jeszcze w trakcie studiów debiutowała główną rolą w „My Fair Lady” (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, 2005). Obecnie jest gościnną solistką m.in. Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i Gliwickiego Teatru Muzycznego. Od kilku lat ściśle współpracuje z Filharmonią Krakowską (koncerty kameralne, Koncerty Uniwersyteckie,cykl Musica Ars Amanda, Koncerty dla Dzieci, koncertowa wersja „Parsifala” Wagnera, a także jako prelegent na trasach edukacyjnych). Śpiewa m.in. w recitalach z pianistką Emilią Bernacką, Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną, organistą Cyprianem Jagiełło, harfistką Malwiną Lipiec oraz w ramach projektu erminea z klawesynistką Justyną Dolot. Była uczestniczką licznych kursów i festiwali muzycznych w Polsce, Holandii, Szwajcarii i Francji a także Programu Rozwoju Młodych Talentów przy Teatrze Wielkim, Operze Narodowej. Jest laureatką konkursów wokalnych w kraju i zagranicą a także Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na rok 2007. Nagrywa muzykę filmową i teatralną kompozytorów krakowskich (A. Brzezińskiego, A. Konarskiego i M. Chyrzyńskiego). Prowadzi warsztaty dla wokalistów amatorów. Z Zespołem Muzyki Dawnej FLORIPARI z Zamku Królewskiego na Wawelu po raz pierwszy gościnnie wystąpiła w 2003 r. Więcej na www.joannatrafas.pl.